Tehdy Dnes

Oficiálně se mluvilo o zajištění hranic proti západním vlivům, střežené hranice však měly odradit občany Československa od úmyslu dostat se ze země pryč. Snaha o jejich překonání byla osudná stovkám lidí. V roce 1951 vzniklo Ustanovení o zahraničním území, které zahrnovalo i zakázané hraniční pásmo do dvou kilometrů šířky. Z této oblasti se museli lidé vystěhovat a vstup do něj měla pouze pohraniční stráž.

Dostat se do zemí mimo Varšavskou smlouvu, bylo bez speciálního důvodu zcela nemožné. Ti, kteří opustili zemi bez cestovního pasu, se nesměli do ČSSR vrátit, ani je nemohl nikdo navštěvovat.

Při pokusu o přechod střežených hranic Československa bylo celkem usmrceno 280 lidí, z toho 143 lidí bylo zastřeleno, 95 z nich skončilo v elektrických drátech, 1 člověk byl roztrhán služebními psy
(ostatní příčiny úmrtí: sebevražda z obavy zatčení, utonutí, selhání organismu apod.)

Migrace mezi státy už není žádný problém. Často žádáme o dlouhodobý pobyt v jiném státě za účelem pracovního pobytu, provádění výzkumu, či v rámci vysokoškolského vzdělání.

Na hranicích se tvoří mnohakilometrové fronty, ve kterých lidé, včetně rodin s malými dětmi, stráví pět a více hodin čekání na celní kontrolu.

Dostaneme se kamkoliv za zlomek času. V rámci schengenského prostoru jsme v pohybu po Evropě svobodnější, už nám několikahodinové celní prohlídky nehrozí.

Dovolená se koná, ale v podobě koupání na Sázavě, Slapech, či Balatonu. Další alternativou bylo chození po památkách, nebo cesta do NDR.

V katalozích vybíráme exotické destinace. Dovolenou objednáme z pohodlí domova po internetu. I do vzdálených míst se dokážeme dostat za pár hodin.

Na trhu je pár desítek aut, které si zákazník může pořídit k přepravě. Trabant, škodovky, nebo třeba předražený fiat za bony. Na jejich výdej však existují pořadníky.

Auto, kterým se přepravujeme do práce, i v rámci volného času, je pro nás běžnou záležitostí, spousta rodin má dnes vozy hned dva.

I do spřátelených zemí bylo zapotřebí vlastnit cestovní pas. Nejžádanější destinací byla Jugoslávie, protože byla považována za bránu k vysněnému západu.

Evropa je dnes díky schengenskému prostoru dostupná. Do řady zemí světa stačí krom pasu navíc vízum.

Pokud člověk mohl s množstvím razítek, vyjádřením výborů, vízem a devizovým příslibem skutečně odjet, cestoval s přidělenými valutami.

Nemusíme složitě vyměňovat národní měny. Ve většině evropských zemí platíme eurem, umožňuje nám to i lépe poměřovat kupní sílu.

Zde si postupně naklikej jednu či více fotografií členů rodiny či přátel. My je potom vložíme do animáku, kde si zahrajou hlavní role.